Zgodnie z ustawą z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (t. j. Dz.U. z 2019r., poz. 540) – Notariusz jest osobą zaufania publicznego i powołany jest do dokonywania czynności, którym Strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną (czynności notarialnych).
Realizujemy różnego rodzaju czynności notarialne w Poznaniu. Działamy na podstawie ustawy Prawo o notariacie, zasad etyki zawodowej i doświadczenia. To umożliwia nam świadczenie usług, które mają legalny charakter, realizują wolę stron, a przy tym ograniczają ryzyko podważenia sporządzonych aktów, umów, oświadczeń woli.
Wszystkie czynności notarialne, które mają miejsce w kancelarii, nabywają charakteru dokumentu urzędowego. Rejent jest osobą zaufania publicznego, dlatego z dbałością wykonuje powierzone mu obowiązki, troszcząc się o ochronę interesów prawnych klientów i odzwierciedlenie ich woli w nadzorowanych procedurach. Kancelaria ma obowiązek dokonywania czynności notarialnych w języku polskim. Co do zasady są one również realizowane w jej siedzibie. Istnieją jednak sytuacje, w których Rejent może zrobić wyjątek od tej reguły i sfinalizować daną czynność np. w szpitalu, w domu mocodawcy. Jest to możliwe, gdy specyfika sytuacji i okoliczności uniemożliwia realizacji zadań w samej kancelarii.
Za wykonane czynności notarialne pobieramy wynagrodzenie, którego wysokość określona jest przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, zwane taksą notarialną. W naszej kancelarii udzielanie informacji i wyjaśnień w sprawie czynności notarialnych jest bezpłatne.
Warto przed umówieniem się na sporządzenie konkretnego dokumentu omówić z nami szczegóły sprawy — obszaru, którego ona dotyczy. Wówczas poinformujemy Państwa o przebiegu procedury i udzielimy informacji dotyczących tego, jakie dokumenty są w danym wypadku niezbędne. Sami również będziemy mogli sprawnie wszystko przygotować, aby proces przebiegł szybko i bez żadnych zakłóceń.
W jaki sposób świadczymy czynności notarialne?
Przed przystąpieniem do wykonywania właściwej procedury notarialnej informujemy o charakterze oraz przebiegu danej czynności. Pomagamy także w kompletowaniu wszystkich obowiązkowych dokumentów, aby uniknąć problemów z dopełnieniem formalności, przedłużeniem się całego procesu, a tym bardziej jego nieważności.
Ogromną wagę przywiązujemy do zabezpieczenia interesów każdej ze stron czynności notarialnej. Dochowujemy tajemnicy zawodowej, od której zwolnić może jedynie decyzja sądu lub zgodne oświadczenie wszystkich uczestników danego procesu notarialnego. Obowiązkiem kancelarii jest zagwarantowanie każdej ze Stron bezpieczeństwa obrotu poufnymi informacjami.
Zakres czynności notarialnych, które realizujemy
Notariusz dokonuje w szczególności poniższych czynności:
- sporządza akty notarialne;
- sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
- podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
- sporządza poświadczenia własnoręczności podpisu, zgodności odpisu, daty okazania dokumentu, pozostawania osoby przy życiu w określonym miejscu;
- spisuje protokoły;
- przygotowuje testamenty notarialne;
- sporządza intercyzy;
- sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
- składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
- podejmuje czynności związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej;
- sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
- sporządza protesty weksli i czeków.
W zakres usług notarialnych wchodzą także pozostałe czynności notarialne wynikające z odrębnych przepisów. Wśród najpopularniejszych czynności notarialnych wymienić można m.in. umowy sprzedaży (a także umowy przedwstępne, warunkowe i przeniesienia), umowy darowizny, umowy zamiany, umowy deweloperskie, umowy o dział spadku, umowy zniesienia współwłasności, umowy majątkowe małżeńskie, umowy o podział majątku wspólnego, umowy o dożywocie, umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, umowy o ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej (quad usum), ugody, testamenty, pełnomocnictwa, oświadczenia o ustanowieniu określonego prawa (np. hipoteki czy służebności), umowy spółki, statuty, protokoły zgromadzeń wspólników spółek czy spółdzielni, zmiany umowy spółki (m.in. aporty, połączenie, przekształcenie, podział, likwidacja), protokoły zebrań wspólnot mieszkaniowych, depozyt notarialny pieniędzy w związku z czynnością, odrzucenia spadku, przyjęcia spadku, zrzeczenie się dziedziczenia, spis inwentarza. W ostatnich latach dużo osób decyduje się również u notariusza dokonać aktu poświadczenia dziedziczenia po określonej osobie zmarłej.
Niezależnie od tego, z jaką sprawą się Państwo do nas zgłoszą, zapewnimy Wam kompleksową i rzetelną obsługę. Zadbamy o sprawną realizację poszczególnych działań, odpowiemy na pojawiające się pytania i wyjaśnimy kwestie, które nie będą w pełni zrozumiałe. Zajmiemy się także właściwą archiwizacją dokumentów.